A kapibara (Hydrochoerus hydrochaeris) a világ legnagyobb rágcsálója, amely Dél-Amerikában őshonos. Íme néhány főbb jellemző és érdekes tény róla:
Méret és megjelenés:
A kapibara testhossza általában 100-130 cm, magassága 50-60 cm, súlya pedig 35-66 kg között változik.
Rövid, barna szőrzetük és tompa, hengeres testük van, amely megkönnyíti számukra a vízi életet.
Élőhely:
A kapibarák leginkább trópusi és szubtrópusi régiókban, folyók, tavak és mocsarak közelében élnek. Különösen kedvelik az olyan területeket, ahol bőven van víz, mert remek úszók és sok időt töltenek a vízben.
Táplálkozás:
Főleg növényevők, étrendjükbe tartoznak a fűfélék, vízi növények, gyümölcsök és kéreg. Rágcsálókhoz méltóan éles fogaik vannak, melyek folyamatosan nőnek, így képesek megőrizni foguk élességét a növényi táplálék rágása közben.
Viselkedés és szociális élet:
Társas lények, gyakran 10-20 fős csoportokban élnek, de akár 100 egyedet számláló csapatok is előfordulhatnak. A csoportokban szoros társas kapcsolatok alakulnak ki, és gyakran együtt mozognak és táplálkoznak.
Szaporodás:
A kapibarák évente több alkalommal is párosodhatnak. A nőstények általában 5-6 hónapnyi vemhesség után hozzák világra kicsinyeiket, általában 4-5 kölyköt egy alomban. A fiatal kapibarák gyorsan nőnek, és már néhány hónapos korban önállóvá válnak.
Ragadozók és veszélyek:
Természetes ellenségeik közé tartoznak a jaguárok, pumák, anakondák és krokodilok. Az emberek is veszélyt jelentenek számukra, mivel vadásszák őket húsukért és bőrükért.
Érdekességek:
A kapibarák nagyon jól alkalmazkodtak a vízi élethez, képesek akár öt percig is víz alatt maradni. Gyakran menekülnek a vízbe, ha veszélyt éreznek.
A kapibara különleges állat, amely jól mutatja a rágcsálók sokszínűségét és alkalmazkodóképességét. Szociális viselkedése és vízi életmódja miatt különösen érdekes és egyedülálló a rágcsálók között.