A Harry Potter és a Főnix Rendje Xbox 360-ra készült játéka elsősorban a film eseményeit dolgozza fel, de igyekszik a könyv mélységét is megidézni, amennyire csak lehetséges egy játék keretein belül. Bár sokan vegyes érzelmekkel fogadták, különösen a játékmenet ismétlődő jellege miatt, mégis vannak kiemelkedő tulajdonságai, amelyek miatt érdemes lehet vele játszani, főleg a rajongók számára.
A játék a könyv és a film cselekményét követi, Harry Potter ötödik roxforti évét mutatja be, amikor Voldemort visszatérését tagadja a Mágiaügyi Minisztérium, és propagandahadjáratot indít Harry és Dumbledore ellen. Ennek következtében a Roxfortba érkezik Dolores Umbridge, az új sötét varázslatok kivédése tanár, aki elnyomó intézkedéseket vezet be, és megtiltja a diákoknak a védekező varázslatok gyakorlását. Harry, Ron és Hermione ekkor titokban megalapítják Dumbledore Seregét a Szükség Szobájában, hogy felkészüljenek a közelgő fenyegetésre. A játék során Harrynek össze kell gyűjtenie a DS tagjait, teljesítenie kell a vizsgáit, és fel kell fedeznie a Roxfort titkait, miközben egyre mélyebbre kerül a Voldemort elleni harcban, amely a Mágiaügyi Minisztériumban zajló végső összecsapáshoz vezet. A történet során nemcsak Harry bőrébe bújhatunk, hanem a játék bizonyos pontjain Sirius Black és Dumbledore is irányíthatóvá válik, ami különleges perspektívákat nyújt a cselekményre.
A Főnix Rendje játékmenete nagyrészt a Roxfort felfedezésére és a varázslatok használatára épül.
Roxfort felfedezése: Az egyik legnagyobb vonzereje a játéknak a szabadon bejárható Roxfort, amelyet a film alapján aprólékosan kidolgoztak. A kastély hatalmas és részletgazdag, tele titkos átjárókkal, felfedeznivaló helyekkel és interakcióra váró tárgyakkal. Különösen dicséretes, hogy a festményekkel is beszélgethetünk, akik feladatokat adnak, amelyek teljesítésével jelszavakat szerezhetünk rejtett területekhez. Ez a felfedezés alapvető fontosságú a „Felfedezés pontok” gyűjtéséhez, amelyekkel bónuszokat, például kulisszák mögötti videókat és trófeákat oldhatunk fel a „Jutalmak Szobájában”.
Varázslatrendszer: A játékban a varázslatokat a jobb analóg kar mozgatásával kell "rajzolni". Ez az intuitív rendszer lehetővé teszi, hogy számos bűbájt és rontást vessünk be, mint például az Accio, Depulso, Incendio, Reducto, Reparo és a klasszikus Wingardium Leviosa. A varázslatok ereje a felfedezés pontok gyűjtésével növelhető. Bár a varázslatok rendszere alapvetően egyszerű és könnyen elsajátítható, néhányan kritikusan megjegyzik, hogy az irányítás néha merev lehet, és a varázslatok néha többszöri próbálkozásra aktiválódnak.
Küldetések és feladatok: A fő történeti vonalat követő küldetések mellett számos mellékfeladat is vár ránk, amelyek gyakran a Roxfort diákjaival való interakcióhoz és a Dumbledore Seregébe való toborzáshoz kapcsolódnak. Emellett részt vehetünk tanórákon is (Gyógynövénytan, Bűbájtan, Átváltoztatás-tan, Bájitaltan), ahol a tanárok által adott feladatokat elvégezve R.B.F. jegyeket szerezhetünk, és „Kiváló” eredmény esetén újabb területek nyílnak meg a kastélyban. A játék ezen része azonban sok kritika tárgya, mivel gyakran ismétlődő, "házimunkaszerű" feladatokból áll, amelyek a varázslatok egyszerű alkalmazásán alapulnak (pl. tárgyak arrébb rakása, törött dolgok megjavítása). Ez a repetitív jelleg sok játékos számára unalmassá teheti az élményt.
Párbajok és harc: A játékban alkalmanként párbajokra kerül sor, különösen a film végén. Ezek a párbajok viszonylag egyszerűek, gyakran a Protego (védővarázslat) és az Stupefy (kábító átok) használatán alapulnak. Bár a harcrendszer nem túl komplex, a játék végén lévő csaták, mint Voldemort elleni küzdelem Dumbledore-ral, izgalmasak és kihívást jelentenek.
Mini-játékok: A játék változatosabbá tétele érdekében mini-játékok is bekerültek, mint például a Robbantós Snapszli, a Köpkő és a Varázsló sakk, amelyek lehetőséget adnak a Roxfort házai legjobbjaival való megmérettetésre.
A kritikák ellenére a Harry Potter és a Főnix Rendje Xbox 360-as verziója számos pozitívummal is rendelkezik:
Autentikus Roxfort élmény: A játék egyik legnagyobb erőssége, hogy hihetetlenül jól visszaadja a Roxfort hangulatát és építészetét. A fejlesztők J.K. Rowling rajzait és a filmterveket is felhasználták a kastély megalkotásához, így a rajongók valóban úgy érezhetik, mintha a varázslóiskolában járnának. Ez az elmerülés a Harry Potter világában sokak számára feledteti a játékmenet esetleges hiányosságait.
Magyar szinkron és felirat: A magyar játékosok számára különösen vonzó, hogy a játék teljes magyar szinkronnal és felirattal jelent meg, ráadásul a filmekből ismert eredeti szinkronhangokkal. Ez jelentősen hozzájárul a hangulathoz és az élményhez, sokkal könnyebbé teszi a történet követését és a karakterekkel való azonosulást.
Hangulat és zene: A zenei aláfestés és a hanghatások kiválóan illeszkednek a Harry Potter univerzumhoz, tovább erősítve a varázslatos atmoszférát.
Rajongóknak szól: Annak ellenére, hogy a játékmenet néha repetitív, a hardcore Harry Potter rajongók számára mégis élvezetes lehet a Roxfort felfedezése, a kedvenc karaktereikkel való interakció és a varázslatok elsajátítása. Számukra ez a játék egy valódi „élmény-szimulátor”, ami a megszokott akció-kalandjátékoktól eltérő megközelítést kínál.
Nagyfokú szabadság (kezdetben): Bár a játékmenet később lineárissá válhat, az elején a játék viszonylag nagy szabadságot ad a játékosnak, hogy eldöntse, merre megy, mit tesz, és mikor. Ez a sandbox jellegű megközelítés újdonság volt a Harry Potter játékok között.
Összességében a Harry Potter és a Főnix Rendje Xbox 360-on egy ambiciózus próbálkozás volt arra, hogy a rajongóknak egy hiteles Roxfort-élményt nyújtson, melynek erősségei a részletgazdag környezet és a magyar szinkron, gyengeségei pedig az ismétlődő feladatok és az egyszerűsített játékmenet. Ha valaki egy mély, akció-orientált kalandra vágyik, talán csalódni fog, de ha a Roxfort felfedezése és a varázslóvilágban való elmerülés a cél, akkor érdemes lehet kipróbálni.
VIDEO